تفاوت چاپ پلات لمینت و چاپ اکو سالونت
چاپ

تفاوت چاپ پلات لمینت و چاپ اکو سالونت

7/12/2022 10:07:46 AM
1390 مشاهده

تفاوت چاپ پلات لمینت و چاپ اکو سالونت

امروزه انواع و اقسام تبلیغات چاپی وجود دارد. از چاپ پلات لیمنت گرفته تا چاپ اکو سالونت. همه این انواع چاپ علاوه بر شباهت‌های مشترک دارای تفاوت‌های نیز هستند. در این مطلب قصد داریم در مورد تفاوت چاپ پلات لمینت و چاپ اکو سالونت صحبت کنیم. اما در ابتدا به تعریفی مجزا از هر دو این نوع چاپ‌ها می‌پردازیم.

چاپ پلات لمینت

در میان انواع روش‌های چاپ دیجیتال چاپ پلات لمینیت بسیار پر طرفدار است و مخاطبان خاص خود را دارد. چاپ پلات لمینیت در واقع همان چاپ عریض است. از این نوع چاپ برای چاپ انواع بنرها و بروشورهای بسیار عریض استفاده می‌شود. یعنی در این نوع چاپ در واقع تصاویری با عرض یک تا یک و نیم متر چاپ شده و برای استحکام بیشتر با لمینیت پوشش داده می‌شوند. این نوع چاپ با انواع دستگاه‌هایی که در آن‌ها استفاده از  جوهر حلال در آب مشکلی ندارد قابل انجام است. همان طور که ذکر شد در این نوع چاپ تا عرض یک و نیم متر قابل چاپ است اما در مورد طول هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. یکی از کاربردهای مهم این نوع چاپ، در چاپ انواع  استندهای نمایشگاهی، پوستر و تبلیغات چاپی بر روی بوم است.

چاپ اکو سالونت

در سال‌های گذشته چاپ با جوهرهای سالونت بسیار رواج داشت زیرا این نوع چاپ از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بود. اما این نوع چاپ یک عیب بسیار بزرگ داشت و آن هم این بود که به محیط زیست آسیب می‌زد. تا این که جوهرهای اکو سالونت وارد بازار شدند. این جوهرها به مانند جوهرهای قبلی از خود ترکیبات عالی فرار ساطع نمی‌کنند. این جوهرها از اوایل سال 2000 روانه بازار شدند و بسیار زود جای خود را در صنعت چاپ باز کردند. چاپ اکوسالونت یک ایراد دارد و آن هم این است که دیر خشک می‌شود. اما برای چاپ بر روی انواع متریال‌ها مانند: پارچه، شیشه، پلاستیک، سنگ، پلیمر، کاغذ و... مناسب است. این نوع چاپ برای چاپ بنرهای با ابعاد بزرگ و شب رنگ، کاغذ دیواری، چاپ بر روی بوم نقاشی، چاپ فلکسو بر روی کاغذ گلاسه و دیگر انواع تبلیغات چاپی بسیار مناسب است. همچنین این جوهرها در برابر آب، خراش و ساییدگی بسیار مقاوم هستند.

تفاوت این دو چاپ

برخلاف تصور همه تفاوت چاپ اکو سالونت و چاپ پلات لمینت در نوع دستگاه مورد استفاده نیست بلکه تفاوت اصلی این دو نوع چاپ در نوع جوهر به کار رفته است. در یکی  از این نوع چاپ‌ها از رنگ‌های سازگار با محیط زیست استفاده می‌شود و در دیگری از جوهرهای حلال در آب استفاده می‌شود. چاپ پلات لمینت از نظر متریال دارای محدویت است اما چاپ اکو سالونت برای استفاده بر روی انواع متریال مناسب است و هیچ محدودیتی ندارد. هر دو این نوع چاپ از نظر کیفی با هم برابر هستند و کیفت بسیار بالایی دارند. در نتیجه برای استفاده هر کدام از این نوع چاپ‌ها قبل از هر کاری ابتدا باید هدف، متراژ و متریال مورد نظر خود را انتخاب کنیم و در ادامه گام‌های بعدی را برای انتخاب چاپ برداریم.  

سخن آخر

همان طور که در این مطلب خوانید دو نوع از انواع چاپ‌های پرکاربرد در صنعت چاپ در عصر حاضر چاپ اکو سالونت و چاپ پلات لمینت است. این دو نوع چاپ تفاوت بسیار کمی با هم دارند . برای کارهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای چاپ با این دو روش می‌توانید به مجتمع چاپ کهن مراجعه کنید و کاری با کیفیت بالا را در اختیار داشته باشید. برای دریافت خدمات مرتبط با انواع چاپ افست و دیجیتال لزوما نیاز به مراجعه حضوری یه این مجتمع نیست. شما می‌توانید از طریق سایت و به صورت آنلاین نیز سفارش خود را ثبت کنید و از خدمات این مجتمع بهره‌مند شوید.

 

نظر شما درباره تفاوت چاپ پلات لمینت و چاپ اکو سالونت چیست؟