5 تفاوت مهر ژلاتینی و لیزری
مقالات

5 تفاوت مهر ژلاتینی و لیزری

2/12/2023 8:03:19 AM
2720 مشاهده

 5 تفاوت مهر ژلاتینی و لیزری

 5 تفاوت مهر ژلاتینی و لیزری

از گذشته تا به امروز تنها زمانی اسناد و مدارک دارای اعتبار و ارزش بود که مهر افراد یا سازمان‌ها بر روی آن خورده باشد. اما مهرها از گذشته تا کنون سرگذشت طولانی و پر از تحولی داشتند و دچار تغییرات متفاوتی از لحاظ ظاهر و متریال شده‌اند. امروز دیگر به مانند گذشته با یک مهر کوچک چوبی برخورد نمی‌کنیم و شاهد مهرهای متفاوت مانند مهر اتوماتیک ژلاتینی، مهر ساده ژلاتینی، مهر اتوماتیک لیزری، مهر موبی ام اف با کارتریج و... هستیم. اما آنچه که در این مطلب می‌خواهیم در مورد آن صحبت کنیم تفاوت مهر ژلاتینی و لیزری است. برای آشنایی بیشتر شما قبل از آن که به بررسی تفاوت مهر ژلاتینی و لیزری بپردازیم، به بررسی کوتاه و معرفی مهر ژلاتینی و لیزری خواهیم پرداخت.

 مهر ژلاتینی چیست؟

همان طور که اشاره شد یکی از انواع مهرهای امروزی مهر اتوماتیک ژلاتینی است و تنها تفاوتی که با مهر ژلاتینی ساده دارد این است که جوهر را به همراه خود دارد و دیگر از حمل یک شی اضافه به نام استامپ خبری نیست. همان طور که از نام این مهر مشخص است طرح مهر بر روی کاغذی از جنس ژلاتین مهرسازی چاپ می‌شود. علاوه بر این، کار با این مهر راحت بوده و دارای دو ویژگی مهم دیگر نیز است. اولین مورد این که استامپ آن قابل شارژ شدن است و دوم این که ژلاتین آن نیز قابل تعویض است. این مهر دارای قیمت مناسب، تنوع رنگ و متریال با کیفیت بوده و همه این عوامل در کنار هم موجب شده یکی از پر سفارش‌ترین انواع مهر به شمار رود.

مهر ژلاتینی چیست؟

 مهر اتوماتیک لیزری چیست؟

مهر اتوماتیک لیزری جز مهرهای فوری و با دوام بالا به شمار می‌رود که به مهر نوری نیز شناخته می‌شود. در تولید این مهر از ژلاتین استفاده نمی‌شود و پلمیر جایگزین ژلاتین شده است. در این نوع مهر امکان چاپ و حک موارد ظرف نیز وجود دارد و از تنوع رنگ جوهر بالا نیز برخوردار بوده، همچنین امکان استفاده از چند رنگ هم در این نوع مهر وجود دارد. 

 تفاوت مهر ژلاتینی و مهر لیزری

حال که با این دو مهر آشنا شدید به بررسی تفاوت این دو مهر خواهیم پرداخت:
• زمان ساخت مهر: ساخت مهر لیزری بسیار سریع‌تر از مهر ژلاتینی است. 
• متریال مورد استفاده: در ساخت مهر ژلاتینی از کاغذ ژلاتین مهرسازی استفاده می‌شود اما در مهر لیزری متریال مورد استفاده برای چاپ پلیمر است.
• کیفیت چاپ: در مهر لیزری امکان چاپ انواع لوگو و نوشته با بهترین کیفیت وجود دارد، حتی طرح‌هایی که دارای ظرافت بالایی هستند.
• تراکم جوهر: مهر نوری طرح را با تراکم جوهر بیشتری به کاغذ منتقل می‌کند و کیفیت طرح منتقل شده بیشتر است. همچنین جوهر لیزری از نوع  رونده بوده و یک نواختی طرح بیشتر است.
• تعداد استفاده: مهر ژلاتینی برای مهر زدن کاغذهای بیشتر و پشت سر هم بسیار مناسب‌تر است.
• نحوه شارژ: همان طور که ذکر شد در مهر نوری استامپ حذف شده و شارژ کردن مجدد آن بسیار آسان‌تر از مهر ژلاتینی است. نکته دیگر این که مهر لیزری حتما باید با جوهر مخصوص مهر نوری شارژ شود.
• نگاتیو: برای ساخت مهر ژلاتینی نیاز به نگاتیو است تا طرح را چاپ کند اما برای مهر نوری نیاز به نگاتیو نیست و طرح به صورت یک دست پرینت می‌شود.

 سفارش ساخت انواع مهر ژلاتینی و لیزری

همان طور که در ابتدای این مطلب ذکر شد امروزه انواع مهر ژلاتینی و لیزری وجود دارد. این دو نوع مهر جز پرطرفدارترین مهرها به شمار می‌روند و در کنار کارایی بالا دارای تفاوت‌های عمده نیز با هم هستند که شامل، نحوه شارژ، تراکم جوهر، متریال مورد استفاده، زمان ساخت و... اشاره کرد. مجتمع چاپ کهن در این مطلب سعی کرده است تا تفاوت مهر ژلاتینی و لیزری را به صورت کامل برشمارد تا شما بتوانید با توجه به مزیت‌ها و معایب هر یک مهر مورد نیاز خود را به درستی انتخاب و خریداری کنید.

نظر شما درباره 5 تفاوت مهر ژلاتینی و لیزری چیست؟