طرح های زیبا برای طراحی ماندگار و تاثیرگذار
مقالات

طرح های زیبا برای طراحی ماندگار و تاثیرگذار

12/9/2022 5:16:13 AM
661 مشاهده

طرح های زیبا برای طراحی ماندگار و تاثیرگذار

طراحی یعنی داشتن هنر ترسیم در حوزه‌های مختلف، گاهی این طراحی‌ها به صورت‌های مختلف طراحی گرافیکی، طراحی لباس، طراحی دکوراسیون منزل و... انجام می‌شود. حوزه فعالیت طراحی بسیار گسترده است. طرح های زیبا برای طراحی گرافیکی بسته به هنر طراح دارد و به هر میزانی که تبحر و تخصص داشته باشید می‌تواند آثار فاخری را خلق کند. درگذشته طراح‌ها در قالب مداد، کاغذ، قلم و ابزارهای از این دست خلاصه می‌شد با ورود کامپیوتر در این عرصه دنیای طراحی وارد عرصه دیگری شد و طرح‌ها از روی کاغذ بر روی صفحه مانیتور کوچ کردند. در این مقاله بر آنیم که در مورد طرح‌ های زیبا برای طراحی گرافیکی بیشتر توضیح دهیم.

طراح های زیبا برای طراحی گرافیکی

تصاویر بر ذهن و احساست افراد بسیار تاثیر گذار هستند. افرادی که در حوزه طراحی گرافیکی شناخت لازم در مورد رنگ و طرح‌ها را از لحاظ روان‌شناسی دارند از سایر طراحان چند گام جلوتر هستند. طرح های زیبا برای طراحی سبب می‌شوند تا (زمانی که در مطب دکتر هستید و طرح‌های مجله‌ها را می‌بینید، یا در حال خواندن کتاب با طرح‌های خاص هستید و شاید در حال ديدن تلویزیون و تماشای انواع طرح‌های خاص یک برند هستید، تماشای انواع طرح‌های کارت‌ ویزیت‌ها و...) شما با علاقه بیشتری ادامه دهید و معنا و مفهوم آن را بدون شک بهتر درک می‌کنید. همه‌ی طراحان این را به خوبی می‌دانند در مورد موضوعی که طراحی آن را انجام می‌دهند باید هماهنگی و تناسب میان آن دو را برقرار کنند. این امکان‌پذیر نیست که چون یک طرح زیبا است برای بیشتر محصولات آن را طراحی و استفاده کنند.

طرح های زیبا برای طراحی گرافیکی باید چگونه باشد

قدرت طراح‌ها به قدری زیاد است که مخاطب را می‌تواند جذب و یا از آن محصول دورش کند، به همین جهت طراح باید ذهنی پر از ایده و نوآوری داشته باشد. از جمله موارد قابل توجه در این زمینه موارد زیر است:
• طرح های زیبا برای طراحی گرافیکی باید هدفمند باشند. گیرای این طرح‌ها باید به گونه‌ای باشد که مخاطب را خیلی سریع جذب کند. از لحاظ بصری باید چشم‌نواز باشند و به گونه‌ای کشش چشمی داشته باشد باید آن طرح کاربر را به سمت خودش بکشد
• طراح به خوبی می‌داند برای اینکه طرحی زیبا خلق کند باید از فاکتور متقارن و نامتقارن بودن درست استفاده کند. عناصر متقارن تساوی در دو طرف خط مرکزی فرضی را نشان می‌دهند در حالی که نامتقارن بودن یعنی تفاوت و غیر متمرکز بودن را نشان می‌دهد. برای رسیدن به طرح‌های زیبا برای طراحی گرافیکی باید به این نکته توجه کرد.
• طرح باید عمیق و با معنی باشد، همچنین طرح‌ باید هنرمندانه خلق شوند و باید خودش را نمایان کند.

• رنگ‌ها عوامل تاثیر‌گذاری هستند طراحان حرفه‌ای به خوبی می‌دانند چگونه ترکیب رنگ‌ها را کنار یکدیگر بگذارند که طراحی زیبای خلق کنند.
• طراح بهتر است برای هر محصولی که می‌خواهد طراحی کند اطلاعات کاملی را در اختیار داشته باشد زیرا دانش رابطه‌ مستقیمی با خلق طرحی خاص و نو دارد.
• طراحی باید هارمونی قابل فهمی داشته باشد یعنی رنگ، شکل و تمام طرح باید در کنار هم معنی دهد. وحدت عناصر است که سبب به وجود آمدن طرح‌های زیبا برای طراحی گرافیکی شده، که حس رضایت مخاطب را افزایش می‌دهد. در طراحی با هارمونی درست همه چیز در جایگاه خودش قرار می‌گیرد. 
• طرح‌های زیبا برای طراحی گرافیکی باید کنتراست داشته باشند یعنی عناصری مانند طرح، رنگ، بافت و در کل آن‌ چیزی که کارفرما می‌خواهد خاص دیده شود را مشخص کند و این کار را با تفاوت سازی می‌شود محقق کرد.

تاثیرات تکنولوژی بر حوزه طراحی گرافیکی

فناوری و تکنولوژی یک امر اجتناب‌ناپذیر در زندگی ما است که در تمام امور زندگی ما تاثیرات مثبتی داشته است. گرافیک رابطه مستقیمی با صنعت چاپ دارد که این صنعت مسیر اصلی و عمده ارائه آثار گرافیکی است. این ارتباط پیوسته و ناگسستنی در زمینه چاپ و گرافیک سبب شده تا تغییرات بر هر کدام که ایجاد شود، دیگری نیز بلا استثنا از آن تغییرات بهره‌مند می‌شود. پیشرفت و تحولات تکنولوژی تغییرات زیادی را در حوزه گرافیک به وجود آورد است که در عرصه چاپ نیز تاثیرات خود را داشته است. 

صنعت چاپ با بهر‌گیری از دانش‌های گوناگون و پیشرفت فناوری در حال حاضر جزو صنایع پیشرو به حساب می‌آید. کیفیت و خروجی محصولات چاپی امروزه کاملا بی‌نقص است. این پیشرفت‌ها سبب شده تا سخت‌ افزارها و  نرم افزارهای موجود طراحی پیشرفت چشم‌گیری داشته باشند. امکانات امروزه سبب شده تا طرح‌ها واقعا متفاوت و خاص باشند. تکنولوژی در این  عرصه باعث شده سرعت و کیفیت طراحی‌ها قابل قیاس با نمونه‌های قبلی نباشد.

اهمیت طراحی گرافیک در زندگی امروزه

دنیای را تصور کنید که در آن طراحی، رنگ‌ها، خطوط و شکل‌ها وجود نداشت واقعا خسته‌کننده و غیر قابل تحمل می‌شد. در این دنیا چیزی به اسم لوگو، پوستر، کارت ویزیت، وب‌سایت، اپلیکیشن، روزنامه، مجله، رسانه‌های تصویری و... هم معنا نداشت اهمیت طراحی گرافیک به قدری زیاد است که حس شادمانی و ذوق را در بسیاری از افراد جامعه بر می‌انگیزد و به بیشتر محصولات هویت می‌دهد.

مهارت‌های که طرح باید داشته باشد تا طرح‌های زیبا برای طراحی گرافیکی را خلق کند چیست؟

 دنیای امروز اگر زیباتر از گذشته است بدون اغراق این را مدیون افرادی هستیم که ذهنی خلاق و ایده‌های نو دارند که هنر آن‌ها بسیار با ارزش است. طراح تنها شخصی است که می‌تواند طرح پایانی را تحویل بدهد و اگر مورد پسند نباشد شخص دیگری نمی‌تواند آن طرح قبلی را کامل کند. طراحان باید داری یک‌سری از ویژگی‌ها باشند تا بتوانند یک طرح ارزشمند را به وجود بیاورند که عبارت است از:
• خلاق بودن: همان طور که بارها به این نکته اشاره کردم داشتن خلاقیت برای این افراد بسیار مهم است او باید بتواند تصاویر و آثار نو خلق کند. 
• مهارت ارتباطی: طراح با کارفرمایان زیادی در ارتباط است باید مهارت برقراری ارتباط را داشته باشد تا بتواند خواسته مشتری را برآورده سازد.
• تکنولوژی: زندگی امروزه یعنی تکنولوژی اگر طراح نتواند با انواع نرم‌افزار‌ها کار کند آن ایده‌ای که در ذهنش است را نمی‌تواند به خوبی ارائه دهد. و طرح‌های او بدون شک سمت و سوی یکنواختی دارد. هنر و فناوری در کنار هم طرح‌های زیبا برای طراحی خلق می‌کنند.

• مهارت تایپوگرافی: هنر یا فرآیند تنظیم، ترتیب بندی و یا طراحی حروف است طرح‌های که احتیاج به رساندن پیام و مفهوم دارد یادگیری این مهارت ضروری است.
• مهارت مدیریت زمان: طراح باید بداند چه میزان وقت و انرژی را می‌طلبد تا بتواند یک کار تبلیغاتی را تحویل دهد‌. مهارت مدیریت زمان بسیار اهمیت دارد، زیرا بر اساس تایم مشخص شده کارفرما منتظر تحویل است. عدم زمان‌بندی درست سبب می‌شود خروجی کار با شتاب و بدون دقت باشد

در انتها:

طرح‌های گرافیکی و ورود به این عرصه برای همه جذاب است اما ماندگار شدن در این حرفه نیازمند ذهن خلاق و به‌ کار گیری صحیح تکنولوژی و همچنین رعایت باید و نباید‌ها است. مجموعه ایران کهن با تیم طراحی قوی و خلاقی که دارد نوآوری ویژ‌ه ای برای محصولات شما رقم می‌زند‌. ایده و طرح های زیبا برای طراحی را از ما بخواهید.

نظر شما درباره طرح های زیبا برای طراحی ماندگار و تاثیرگذار چیست؟