رزولوشن در فتوشاپ برای چاپ چیست؟
مقالات

رزولوشن در فتوشاپ برای چاپ چیست؟

12/13/2022 1:55:29 PM
6205 مشاهده

رزولوشن در فتوشاپ برای چاپ چیست؟

فتوشاپ یکی از پرکاربردترین و بهترین نرم‌افزارهای گرافیکی است که افراد مبتدی و طراحان حرفه‌ای با آن طراحی می‌کنند و خروجی کار را بهبود می‌بخشند. رزولوشن در فتوشاپ برای چاپ و تنظیمات آن بستگی به نوع محصول  و عکس دارد. این برنامه عکس و تصاویر شما را با کیفیت‌تر و حرفه‌ای‌تر می‌تواند نشان دهد در نتیجه تا انتها با ما همراه باشید تا با بهترین رزولوشن در فتوشاپ برای چاپ آشنا شوید.

رزولوشن

رزولوشن در فتوشاپ برای چاپ به عوامل زیادی بستگی دارد و برای اینکه بیشتر با این جمله آشنا شوید نیاز است در مورد رزولوشن چیست توضیحاتی بدهم. افرادی که کارشان با تصاویر است حتما کلمه‌ی رزولوشن را شنیده‌اند، این کلمه به معنی وضوح تصویر است و سبب می‌شود درک بهتر از تصویر داشته باشیم. رزولوشن فاکتوری است که میزان بزرگی و کوچکی تصویر چاپ شده را براساس اندازه فعلی تصویر، کنترل می‌کند. لازم به ذکر است که رزولوشن تصویر در فتوشاپ تنها زمانی مشخص است که تصویر بر روی متریال مورد نظر چاپ شود. تصویری که در صفحه نمایش مشاهده می‌کنید نقشی در رزولوشن تصویر ندارد. رزولوشن یکی از پر استفاده‌ترین ابزار پر ابهام است.

رزولوشن در فتوشاپ

تصاویری که خیلی مشخص نیستند و تشخیص داد آن و یا کیفیت آن کم است وضوح کمتری دارند. کلمات اختصاری در بیان وضوح تصویر در برنامه فتوشاپ وجود دارد. برای اینکه رزولوشن در فتوشاپ برای چاپ دقیق باشد نیاز است این حروف اختصاری و کاربردهای آن را بدانید.

• dpi

منظور نقطه در اینچ است که بیشتر در کارهای طراحی و گرافیک برای وضوح تصویر از آن استفاده می‌شود. هر چقدر اعداد آن بالاتر برود حجم تصویر بیشتر می‌شود. هر چقدر dpi عکس اولیه عدد آن بالاتر باشد اصلاحات بیشتری از عکس در برنامه وجود دارد یعنی جزئیات بیشتری قابل دیدن و شفافیت آن بالاتر است. با افزایش این گزینه رزولوشن تصویر در فتوشاپ برای چاپ بالا می‌رود.

•  lip  

منطور خط در اینچ است در لیتوگرافی، که حکاکی اثر چاپ روی صفحه‌های از جنس آلومینیوم است بر روی وضوح آن باید از خط در اینچ استفاده کرد.

• ppi

منظور پیکسل در اینچ بوده و کوچک‌ترین واحد یک تصویر به شمار می‌رود. تصویر از تعداد زیادی مربع رنگی تشکیل شده است و زمانی که بر روی تصویر به قدری زوم می‌کنید تا به کوچک‌ترین واحد آن برسید آن واحد یک مربع  و یا  همان پیکسل است. 

رزولوشن در فتوشاپ برای چاپ

متداول‌ترین رزولوشن در فتوشاپ برای چاپ اعداد ۷۲، ۱۵۰، ۳۰۰ dpi است اما این مقادیر بنا بر پیکسل و سایر موارد قابل تغییر است. طراحان به خوبی می‌دانند قبل از اینکه برای تصویر تغییرات ایجاد کنند اول باید رزولوشن تصویر را چک کنند تا مطمئن شوند مناسب سایز و کاری که می‌خواهند چاپ کنند هست یا خیر. رزولوشن بالای تصویر را در برنامه فتوشاپ می‌توان کم کرد اما رزولوشن پایین را نمی‌توان بالا برد زیرا پیکسل‌های جدید حاوی اطلاعات بیشتری نخواهند بود تا کیفیت تصویر را بهبود ببخشند و موجب می‌شود در چاپ بنر، کارت ویزیت، تراکت، سربرگ و... با عدم کیفیت تصاویر مواجه شوید. البته روش‌های است که کیفیت تصویر را بالا می‌برند که در اصل کارشان شبیه‌سازی پیکسل بوده و تا حدودی کیفیت عکس‌ها را بهبود می‌بخشند. 

رزولوشن مناسب برای چاپ فلکسی و بنر

رزولوشن مناسب و استاندارد برای این چاپ ۱۲۰ dpi است. تصاویری که بر روی بنر چاپ می‌شود بزرگ است با این درجه رزولوشن نگران کیفیت نهایی کار نباشید. در چاپ کارهای بزرگ منطقی نیست رزولوشن در فتوشاپ با اعداد بالا روبه‌رو شود. بنرها در ارتفاع بالا نصب می‌شوند و از آنجایی که نوشته و تصاویر بزرگ است وضوح دیدن مخاطب با مشکل مواجه نمی‌شود.

رزولوشن مناسب برای فتوشاپ در چاپ پلات

این دستگاه‌ها برای چاپ‌ با عرض‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. رزولوشن تعیین شده برای این دستگاه‌ها ۱۷۰dpi  است و برای چاپ بر روی متریال‌های غیر از بنر استفاده می‌شود. اگر رزولوشن را بالا ببرید کیفیت در این چاپ به شدت افت می‌کند.

بهترین رزولوشن در فتوشاپ برای چاپ افست و دیجیتال

در صنعت چاپ بیشتر از دو روش پر مصرف چاپ افست و دیجیتال برای محصولات استفاده می‌شود. اعداد رزولوشن در فتوشاپ برای چاپ این دو روش متفاوت است.

• چاپ افست

فایل‌های تصویری با سایزهای استاندارد به رزولوشن ۳۰۰dpi  نیاز دارد. اگر عدد مورد نظر در چاپ افست کمتر باشد تصاویر و نوشته‌ها در اصلاح شارپ نبوده و به خوبی دیده نمی‌شوند. نیاز نیست برای چاپ افست از اعداد بالاتر استفاده شود. باز هم تاکید می‌کنم تصویر مشاهده شده در مانیتور و چاپ شده تصویر دارای رزولوشن متفاوتی هستند.

• چاپ دیجیتال

در چاپ دیجیتال به دلیل اینکه ابعاد خیلی بزرگ نیست تنظیم رزولوشن در فتوشاپ برای چاپ کاملا سلیقه‌ای است اما بهتر است برای کیفیت بهتر خروجی کار رزولوشن بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ قرار بگیرد.

جمع بندی

در این مقاله شما با رزولوشن مناسب فتوشاپ برای چاپ‌ آشنا شدید. طراحان حرفه‌ای مجموعه چاپ کهن با کیفیت‌ترین محصولات را تحویل می‌دهند‌ و در همه مراحل کار چاپ در کنار شما هستند.

نظر شما درباره رزولوشن در فتوشاپ برای چاپ چیست؟ چیست؟