انواع ماشین آلات چاپ و کاربردهای آن
مقالات

انواع ماشین آلات چاپ و کاربردهای آن

9/28/2023 6:17:51 AM
1000 مشاهده

انواع ماشین آلات چاپ و کاربردهای آن

انواع ماشین آلات چاپ و کاربردهای آن

امروزه چاپ در سراسر دنیا و همچنین کشور ما، نقش بسیاری مهمی در کسب و کارهای مختلف ایفا می‌کند. تکنولوژی باعث شده است، تنوع در صنعت چاپ گستردگی خاص خودش را داشته باشد. برای دانستن در مورد انواع ماشین آلات چاپ و کاربردهای آن با چاپ کهن همراه باشید.

 ماشین آلات چاپ

گوتنبرگ اولین دستگاه‌ چاپ را اختراع کرد و او توانست اولین کتاب مقدس را به چاپ برساند. از زمان اولین اختراع ماشین چاپ تا به امروز سالیان سال است که می‌گذارد و پیشرفت تکنولوژی تغییرات زیادی در صنعت چاپ رقم زده است. ماشین آلات امروزی بهترین نمونه‌ها هستند و نیازهای جامعه را برای چاپ بر روی هر سطحی رفع کرده‌اند. در چاپخانه‌های مختلف نمونه‌های متفاوتی از دستگاه‌های چاپ، در حال استفاده هستند که هر کدامشان کارکرد و نتیجه‌ای متفاوت دارند، این دستگاه‌ها با چاشنی خلاقیت می‌توانند به انجام کارهای متنوع و بی‌شماری کمک کنند. 

 

 ماشین آلات چاپ

 تقسیم بندی انواع ماشین آلات چاپ و کاربردهای آن

امروزه از دستگاه‌های مختلفی برای چاپ استفاده می‌شود که هر کدام قابلیت‌ها و کاربردهای خاص خودشان را دارند. انواع ماشین آلات چاپ شامل دستگاه چاپ افست، دستگاه چاپ فلکسو، دستگاه چاپ لترپرس، دستگاه چاپ افست ۵. دستگاه چاپ دیجیتال و.. می‌شود.

 • چاپ افست و کاربردهای آن

در ادامه مطلب انواع ماشین آلات چاپ و کاربردهای آن به بررسی چاپ افست خواهیم پرداخت. یکی از پرکاربردترین روش‌های چاپ، چاپ افست بوده، که در حوزه‌های گوناگونی همچون چاپ مجلات، کتاب‌ها و ... مورداستفاده قرار می‌گیرد. دستگاه امروزی چاپ افست تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای در آن بکار گرفته شده است. در این چاپ برای انتقال تصویر بر روی کاغذ از سیلندر‌های مخصوص و از زینک‌های آولومنیوم استفاده شده و سپس تصویر بر روی کاغذ پرس می‌شود. در این چا‌پ جوهر مستقیم با کاغذ ارتباط ندارد. نام دیگر چاپ افست، لیتوگرافی است که چاپ بسیار باکیفیتی محسوب می‌شود.

 • چاپ افست و کاربردهای آن

 • کاربردهای دستگاه چاپ افست

حال که در بخش گذشته انواع ماشین آلات چاپ و کاربردهای آن با چاپ افست آشنا شدیدی به سراغ کاربردهای آن خواهیم رفت. 
• چاپ افست برای مواقعی که تعداد چاپ شما بالا باشد بسیار پر کاربرد خواهد بود.
• اکثر کتاب‌های آموزشی توسط دستگاه‌های افست به چاپ می‌رسد که نشان می‌دهد این دستگاه‌ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. 
• یکی دیگر از کاربردهای دستگاه‌های افست، شامل چاپ اسناد و مدارک قانونی است، مانند فاکتورهای که شماره‌های برجسته دارند که یک نمونه از سند قانونی بوده که توسط دستگاه افست چاپ می‌شود.
• تبلیغات و نوشته‌هایی که روی بسته‌بندی محصولات وجود دارد توسط چاپ افست به چاپ می‌رسند. 

 • دستگاه چاپ فلکسو و کاربردهای آن

یکی دیگر از انواع ماشین آلات چاپ و کاربردهای آن فلکسو است. چاپ فلکسو یکی از متداول‌ترین روش‌های چاپی است که سال‌هاست در همه کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ برای چاپ روی متریال‌های غیر جاذب انتخاب می‌شود. چاپ فلسکو دارای صفحات چاپ فتوپلیمر انعطاف پذیر هستند و این صفحات در دور سیلندر‌ها و روی یک پرس پیچیده می‌شود. 
صفحات جوهری شامل یک تصویر برجسته هستند و با سرعت بالایی می‌چرخند و از این طریق جوهر‌ها را از طریق سوراخ‌های کوچک از رول آنیلوکس به زیر لایه انتقال می‌دهند. سرعت اجرای آن بسیار بالاست و برای چاپ‌های طولانی قابل استفاده است و ضایعات کمی بر جای می‌گذارد. کیفیت نهایی چاپ با این دستگاه تضمین شده است. فرآیند چاپی فلکسو به عنوان یکی از پرسو‌دترین و دارای بالاترین نرخ رشد در میان تمام فرآیندهای چاپی به شمار می‌رود.

 • دستگاه چاپ فلکسو و کاربردهای آن

 • کاربرد دستگاه چاپ فلکسو

آشنایی با انواع ماشین آلات چاپ و کاربردهای آن به شما کمک می‌کند در صورت نیاز چاپ مناسب را برای کار خود انخاب کنید در نتیجه آگاهی از کاربردهای چاپ فلکسو در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.
• با این نوع چاب به راحتی می‌توان انواع چاپ‌های مورد نیاز مثل چاپ برچسب را به راحتی انجام داد. در صنعت چاپ لیبل کاربرد بسیاری دارد.
• یکی از زمینه‌هایی که چاپ فلکسو در آن بسیار فعال است، زمینه چاپ بسته‌بندی‌های مواد غذایی است.
• برای چاپ کاغذ دیواری، چاپ تقویم، چاپ کتاب هم استفاده می‌شود.
• پرس های فلکسوگرافی یا چاپ فلکسو، بر روی کاغذهای بدون پوشش یا روکش دار، کارتن، تخته آستری، فویل آلومینیومی کاربرد دارد.

 • دستگاه چاپ لترپرس و کاربردهای آن

 • دستگاه چاپ لترپرس و کاربردهای آن

لترپرس جزو قدیمی‌ترین تکنیک‌های چاپ سنتی است و در هنگام معرفی انواع ماشین آلات چاپ و کاربردهای آن نمی‌توان به آن اشاره نکرد. جالب است بدانید چاپ لترپرس تا اواخر قرن 18 میلادی که چاپ افست ارائه شد، جزو مرسوم‌ترین روش‌های چاپ بوده است.
در این روش حروف، آغشته به جوهر شده و در دستگاه پرس قرار می‌گیرند‌ و بعد با اعمال فشار، رنگ و برجستگی حروف بر روی کاغذ ایجاد می‌گردد. نتیجه کار به این‌گونه است که وقتی با دست کاغذ را لمس کنید، حالت برجسته حروف را تشخیص خواهید داد.
لترپرس یک روش چاپ با کیفیت بالا محسوب می‌شود که برای کارهای مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای جوهر لترپرس نیز معمولا از انواع پایه روغنی و یا رزین استفاده می‌شود. بزرگ‌ترین مزیت این دستگاه‌ها، تطبیق‌پذیری بالای متن و چاپ بود که آن را متمایز می‌کند.
امروز با پیشرفت دستگاه‌های چاپگر و ابداع روش‌های جدید چاپی که از سرعت و کیفیت بالاتری برخوردار هستند از دستگاه چاپ لترپرس بیشتر به عنوان دستگاه تکمیل کننده کار استفاده می‌شود.

 • کاربردهای چاپ لترپرس

 • کاربردهای چاپ لترپرس

از جمله کاربردهای این روش عبارت است از:
• از این روش چاپی بیشتر برای مواردی مانند شماره‌زنی، قالب‌زنی، تیغ زنی و برجسته کردن بخش‌های از متن استفاده می‌شود.
• با استفاده از چاپ لترپرس می‌توان اشکالی را به‌صورت برجسته و متمایز بر روی کاغذ ایجاد کرد.
• برای چاپ کارت‌ پستال، فاکتور خرید، بروشور، پاکت نامه، کارت دعوت و بسته‌بندی‌های ویژه  استفاده نمود.
• لترپرس برای چاپ کتاب، کارت ویزیت و … می‌توان استفاده کرد. اما باید در نظر داشته باشید که سرعت چاپ پایین است و قیمت آن بالاست.

 • دستگاه چاپ تامپو و کاربردهای آن

 • دستگاه چاپ تامپو و کاربردهای آن

یکی دیگر از انواع ماشین آلات چاپ و کاربردهای آن که می‌خواهم مورد بررسی قرار دهم دستگاه چاپ تامپو است. با این دستگاه تصویری دو بعدی بر روی یک وسیله سه بعدی حک می‌شود. این پروسه که مانند چاپ افست صورت می‌گیرد غیر مستقیم بوده و به سادگی قابل انجام است. فرآیند چاپ در این روش این‌گونه است که جوهر بر روی صفحه کلیشه حرکت می‌کند. 
سپس یک پد سیلیکونی بر صفحه کلیشه به طور فشرده فشار داده می‌شود. پد هنگام بلند شدن جوهر موجود در صفحه را بر می‌دارد. سپس پد قادر است جوهر را به بستر چاپ شده منتقل کند. چاپ تامپو یا بالشتکی به نوعی بیشتر برای کالاهای خمیده و یا گرد مناسب است. با کمک این چاپ می‌توان تصویر را روی تمام سطوح منحنی چاپ کرد و همچنین شکل و شمایل تصویر خراب نمی‌شود.

 • کاربرد دستگاه چاپ تامپو

از جمله کاربردهای چاپ تامپو که در مطلب انواع ماشین آلات چاپ و کاربردهای آن به آن اشاره خواهیم کرد به شرح زیر است:
• از چاپ تامپو در مواردی استفاده می‌شود که سطح مدنظر صاف نیست.
• چاپ تامپو در صنایع گوناگونی کاربرد دارد مانند صنایع پزشکی، تجهیزات الکترونیک، اسباب بازی‌ها و وسایل ورزشی از جمله مشتریان این چاپ‌اند.
•  چاپ تامپو بهترین شیوه‌ برای تولید و چاپ هدایای تبلیغاتی است. به همین دلیل مورد استقبال ارگان‌ها و شرکت‌ها قرار می‌گیرد.

 • دستگاه چاپ سیلک اسکرین و کاربردهای آن

یکی دیگر از انواع ماشین آلات چاپ و کاربردهای آن، روش چاپ سیلک اسکرین است. چاپ سیلک یکی از پرکاربردترین روش‌های چاپ است، و  یک روش ارزان قیمت و مناسب برای چاپ‌ با  تیراژ بالاست. با این چاپ محدودیتی برای ابعاد ندارید. بدون شک یکی از مزیت‌های اصلی این روش سرعت بالای آن است. به طوری که میانگین می‌توان ادعا کرد که این روش قابلیت چاپ ۱۰۰۰ عدد را دارد. عمل چاپ از طریق ساخت شابلون و سپس عبور رنگ از طریق این شابلون بر روی سطح مورد نظر انجام می‌شود‌.

 • دستگاه چاپ سیلک اسکرین و کاربردهای آن

 • کاربردهای چاپ سیلک

حال در این بخش به بررسی کاربردهای این نوع  چاپ خواهیم پرداخت:
• چاپ سیلک برای ساده‌ترین کارها و در عین حال برای پیچیده‌ترین و سخت‌ترین آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ا تصویرهایی که بر روی تمامی محصولات مصرفی مورد استفاده قرار می‌گیرد مانند شیر ، آبمیوه ، شیشه‌های صاف و ناصاف ، پارچه‌های مختلف، ظرف‌های مختلف، علائم راهنمایی رانندگی، دستگاه‌های صوتی و تصویری کاربرد دارد.
• همان طور که گفتیم به دلیل تنوع کاربرد‌های این روش چاپ محبوبیت بسیار بالایی را به خودش اختصاص داده است.

 • دستگاه چاپ هیلوگراور و کار‌های آن

به دلیل هزینه بالای ساخت سیلندر، روش گراور صرفا برای کارهای با تیراژ بالا و کارهای رول صرفه اقتصادی دارد. دستگاه چاپ هلیوگراور یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین دستگاه‌های چاپ در جهان است. این دستگاه امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و به علت نوع چاپ منحصر‌ به فردی که دارد شرکت‌های زیادی از آن استفاده می‌کنند. نحوه چاپ این نوع دستگاه این گونه است که ابتدا تیغه‌های آن محل طراحی را کمی عمیق می‌کنند. سپس مرکب‌های اضافه به واسطه سیلندرهای دستگاه از روی محل طراحی پاک می‌شوند. در مرحله بعد رنگ در طرح چاپی مورد نظر وارد می‌شود. حال می‌بایست صبر نمود تا دستگاه طرح را کمی گود‌تر کند و چاپ را انجام دهد.

 • کاربرد دستگاه هلیوگراور

در ادامه مطلب انواع ماشین آلات چاپ و کاربردهای آن به بررسی کاربرد چاپ هلیوگراور خواهیم پرداخت:
• هلیوگراور بهترین و با کیفیت‌ترین دستگاه‌های چاپ در جهان به حساب می‌آید و کاربرد بسیار وسیعی دارد، برای چاپ‌های رول و ورقی استفاده می‌شود.

 • چاپ دیجیتال

این نوع چاپ جدیدترین نوع چاپ است و تصویر دیجیتالی توسط دستگاه‌های چاپ و کامپیوتری تبدیل به یک واقعیت فیزیکی می‌شود. در این دستگاه تمامی فایل‌هایی که برای چاپ مد نظر شما است، مستقیما از کامپیوتر به دستگاه چاپ متصل شده و مرحله‌ی چاپ پلیت حذف شده است. سرعت چاپ در این روش بسیار بالا بوده و به چاپ فوری معروف است. کیفیت بالا در چاپ‌های دیجیتال را نمی‌توان نادیده گرفت، همچنین امکان تغییر اطلاعات در چاپ دیجیتال امکان‌پذیر است.

 • چاپ دیجیتال

 • کاربرد دستگاه دیجیتال

این نوع از چاپ در حوزه.های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد که می‌توان به چاپ کتاب، چاپ محصولات تبلیغاتی، چاپ انواع عکس و... اشاره کرد.

 چاپ سه بعدی

آخرین دستگاه چاپی که در مطلب انواع ماشین آلات چاپ و کاربردهای آن به معرفی آن خواهیم پرداخت بروزترین دستگاه چاپ یعنی چاپ سه بعدی است. در چاپ سه بعدی شما می‌توانید هر محصول را که دلتان بخواهد چاپ کنید. از اعضای بدن انسان تا خوراکی و ساختمان. برای آشنایی بیشتر با این نوع چاپ می‌توانید به اینجا مراجعه کنید. اگر بخواهیم در مورد کاربرد این دستگاه نیز صحبت کنیم باید بگوییم که هیچ محدودیتی ندارد.

 چاپ سه بعدی

 جمع بندی

انواع ماشین آلات چاپ و کاربردهای آن باعث شده است تا حق انتخاب بیشتری برای محصولات چاپی داشته باشید. در نتیجه با مطالعه این مطلب می‌توانید نوع چاپ مورد نظر خود را به راحتی انتخاب کنید و هزینه خود را به درستی در این زمینه خرج کنید.

نظر شما درباره انواع ماشین آلات چاپ و کاربردهای آن چیست؟