پیـگیری سفارشـات

گفتگوی اختصاصی با اسماعیل کهن مدیر عامل چاپ دیجیتال کهن

گفتگوی اختصاصی با اسماعیل کهن مدیر عامل چاپ دیجیتال کهن


امکان ندارد در حوزه چاپ فعال باشید و نامی از چاپ دیجیتال کهن نشنیده باشید ، چاپخانه  ی دیجیتالی با 900 متر مساحت و دستگاه های بی نظیر . این چاپخانه در حال حاضر بزرگترین چاپخانه چاپ دیجیتال ایران محسوب می شود.


  به همین بهانه جهت بازدید از چاپخانه و گفتگویی اختصاصی  با مدیر مجموعه راهی کوچه سنندج در خیابان مطهری شدیم و ماحصل این بازدید و نشست را پیش رو دارید.


وارد کوچه سنندج که می شوید چه با موتور باشید چه با ماشین با مشکل جای پارک مواجه می شوید علت شلوغی را وقتی وارد چاپخانه می شوید متوجه می شوید ، مشتریهای زیاد چاپ کهن!
 برای سفارش باید شماره تهیه کنید ( مانند بانک ها ) با وجود تعداد زیاد افراد پاسخگو باز هم تعداد مشتری از اپراتور ها خیلی بیشتر است ، و برای سفارش باید وارد صفهای طولانی شوید .
وارد صف شدم و با یکی دو تا از مشتری ها وارد صحبت شدم و علت اینکه  با وجود شلوغی زیاد و ایستادن در صف  به چاپ کهن می آیند را جویا شدم اکثر مشتریهای اینجا مشتریهای چند ساله هستند و علت  مراجعه به چاپ کهن را اول تکمیل بودن دستگاه ها و سرویس دادن در همه حوزه ها ( قبل از چاپ ، چاپ و پس از چاپ) دانستند و موارد  بعدی را  قیمت مناسب و کیفیت می دانند.  از موارد  جالب و قابل توجه چاپ کهن ، نظم در اوج شلوغی بود.
بعد از گشتی در طبقه اول موفق به گفت و گو با آقای اسماعیل کهن شدم که مشروح آن را پیش رو دارید.  


مجموعه چاپ کهن در چه سالی تاسیس گردید وآغاز فعالیت شرکت به چه شکلی بود؟
مجموعه چاپ کهن از سال 1373 فعالیت خود را آغاز نمود. در آغاز با یک فروشگاه شروع به کار کرد و به مرور زمان تبدیل به این شرکت چاپی که هم اکنون می بینید شد.

 


چاپ کهن مجهز به چه دستگاههای چاپی است؟
زیربنای شرکت ما حدود 900 متر مربع است و تجهیزات چاپ خانه عبارتنداز: دستگاه چاپ دیجیتال به صورت کامل  ، دستگاه های چاپ ایندور و اوت دور و خط کامل دستگاه های صحافی و پس از چاپ فعالیت چاپ کهن محدود به چاپ نبوده و  در خصوص هدایای تبلیغاتی نیزمحصولات متنوعی داریم . یکی دیگر از خدمات ما خط تولید کامل  چاپ و رایت  CD و DVD  است.


چاپ کهن برای چند نفر در این مجموعه اشتغال ایجاد کرده است؟
در مجموعه ی ما حدود 68 تا 70 نفر به صورت مستقیم مشغول فعالیت هستند.


لطفا کمی از دستگاهها و تجهیزاتی که  به کار گرفته شده بگویید؟
همه دستگاه های ما در چاپ کهن به روز و پیشرفته هستند و دستگاه های خریداری شده توسط ما در صنف چاپ و تبلیغات از گرانترین دستگاههای موجود در بازار هستند. ما در این مجموعه بالغ بر 70 دستگاه در اختیار داریم ، که معمولا از هیچ دستگاهی بیشتر از 3 سال استفاده نمی کنیم و دائما در حال بروز رسانی دستگاه ها هستیم.


تا به حال از ارگان یا دستگاه خصوصی یا دولتی حمایت مالی شده اید؟
به هیج وجه ما از هیچ ارگان دولتی و خصوصی حمایت مالی نشده ایم و این شرکت از صفر تا صد راه اندازی و فعالیت خود را به پشتوانه خود انجام داده است و با یک سرمایه معمولی کار خود را آغاز کرده ایم تا به اینجا رسیده ایم.


در ایران چند شرکت مشابه  چاپخانه شما وجود دارد؟
چاپ دیجیتال در کشور زیاد داریم اما به این صورت که تمام تجهیزات و دستگاه ها کامل باشد خیلی کم و انگشت شمار است. البته ما در توسعه در فکر رقابت با کشور هایی مثل ترکیه و دبی هستیم.


چه دیدگاهی نسبت به آینده چاپ کهن دارید ؟آیا به اهداف خود در این صنف رسیده اید؟
ما دنبال مشتری و کار جدید هستیم . اگر مجموعه من تمام تلاش خود را تا پایان سال روی چاپ دیجیتال بگذارد شاید 15درصد دیگر به سهم  کار ما اضافه شود به عبارت دیگر چاپ دیجیتال در بازار سهم چندانی ندارد و بیشتر سهم بازار را چاپ افست برای خود جذب کرده است و ما نیز برای همین چاپ افست خود را توسعه دادیم.
متاسفانه در ایران هنوز شناخت خوبی از توانایی های  چاپ دیجیتال وجود ندارد و برخی از ناشران هنوز باور ندارند که با استفاده از چاپ دیجیتال می توان کتاب های نفیس و کارهای عالی با تیراژ کم ارائه داد.  ما با دستگاه هایی که در چاپ کهن گرد آوردیم می توانیم خدمات ارزنده ای را به مشتریان ارائه دهیم که به زودی شاهد تولیدات ارزنده و نفیس ما و اطلاع رسانی گسترده در این زمینه خواهید بود .  در حال حاضر با دو دستگاه زیراکس 1000 پنج رنگ  و سرمایه گذاری تقریبا 1 میلیارد و دویست میلیونی روی این دو دستگاه ، هنوز توقعاتمان در سود آوری بر آورده نشده ولی  با اینکه 4 سال است که افست را شروع کرده ایم بسیار بیشتر از چاپ دیجیتال پیشرفت داشته ایم .


در مجموعه شما واحد تحقیق و توسعه و  R&D وجود دارد؟
نه ما تا کنون خودمان کارهای تحقیق و توسعه را انجام می دهیم و واحد مجزایی به عنوان تحقیق و توسعه فعلا  نداریم.
ما خودمان به صورت آزمون  و خطا به جلو پیش رفته ایم و با توجه به اینکه در بازار بعنوان  اولین خریداران تجهیزات و دستگاه های چاپ هستیم سود و زیان  تهیه این تجهیزات را ما متحمل می شویم و همکاران از تجربیات ما استفاده می کنند و باطبع زیان نمی بینند .  به واقع در حوزه چاپ دیجیتال به نوعی الگو بوده ایم.


کدام یک از دستگاه های شما نسبت به مابقی پیشرفته تر و کارآمد تر است؟
ما دو دستگاه زیراکس 1000داریم که این دستگاهها 5 رنگ هستند و قابلیت های بسیار بالایی در حوزه چاپ دیجیتال دارند که هنوز از خیلی از امکانات و توانایی های این دستگاه استفاده نکرده ایم .
در حوزه صحافی یک دستگاه صحافی بسیار بروز داریم که این دستگاه به طور قطع یکی از پیشرفته ترین دستگاه های صحافی در دنیاست ، اگر بخواهم از ویژگی های این دستگاه برایتان بگویم به طور مثال استحکام کتاب صحافی شده با این دستگاه 150 سال است.  


شرکت  زیراکس در ایران نمایندگی ندارد آیا با مشکلاتی در این زمینه مواجه بوده اید؟
با توجه به اینکه محصولات زیراکس متعلق به کشور آمریکاست و به دلیل تحریم شرکت زیراکس در ایران هیچ نمایندگی ندارد. ما مشکلات زیادی برای تامین قطعات و تجهیزات و حتی آموزش استفاده از دستگاه ها در این حوزه داشته ایم  اما ما از تمام  قطعات که احتمال خرابی دارد در انبار یدک داریم که هنگام لزوم از آنها استفاده می کنیم.


تاثیر تحریم ها بر صنف چاپ چقدر اثر گذار بوده  و پس از برجام آیا تغییر حاصل شده؟
قطعا تحریم ها در این حوزه هم تاثیر گذار بوده ، افزایش قیمت دلار نیز تاثیر زیادی در تامین و خرید ها داشت، اما اتفاقی که در دولت آقای روحانی اتفاق افتاده ثبات در قیمت بود و  قیمت های دستگاهها و تجهیزات ثابت بوده فقط تغیرات نرخ ارز با عث بالا و پایین رفتن اندکی شده است و از ثبات در این حوزه راضی هستیم وبرای همین نرخ خدمات ما در 3 سال گذشته هیچ تغییر و افزایشی نداشته است با اینکه اجناس ما 15درصد افزایش قیمت داشته است. اما اینکه بگوییم برجام تاثیر بسزایی در رونق بازار داشته است تا کنون که اینطور نبوده و فعلا شاهد ثبات در بازار بوده ایم.


آیا تا به حال به صادرات در  حوزه صادرات چاپ دیجیتال فکر کرده اید؟
قطعا فکر کرده ایم و می توانیم با امکاناتی که داریم در این حوزه ارز آوری کنیم ، اما موانع بسیار زیادی در این حوزه داریم.


کمی بیشتر در مورد محدودیت ها می توانید توضیح دهید؟
همانطور که گفتم با در اختیارداشتن امکانات بی نظیر می توانیم در تولید انواع کاتالوگ و بروشور های نفیس خدمات ارزنده ای ارائه دهیم ، از کشور های همسایه مانند کردستان عراق ، افغانستان و ... سفارشات زیادی داریم ، که به علت تصاویر یا محصولاتی که ارائه می دهند که در داخل کشور ما مجاز نیستند  ناچار به عدم ارائه خدمات به آنها هستیم.
حتی اطلاع داریم که خیلی از شرکت هایی که در داخل فعالیت دارند ، کاتالوگ ها را در کشور های همسایه چاپ می کنند و از طرق مختلف وارد کشور می کنند ، با این تفسیر می توانیم بگوییم که ارز که وارد مملکت نمی کنیم هیچ ، ارز را نیز از مملکت خارج می کنیم.  


درپایان از مشکلات کار چاپ برای ما می گویید؟
مشکل من و خیلی از همکارانم این است که از چند ارگان اجازه فعالیت داریم ( ارشاد ، اتحادیه و...) در اساسنامه ها و مجوز ها، ما اجازه فعالیت در مکان با سند اداری را داریم ، اما شاهد سنگ اندازی ارگان های دیگر مثل شهرداری هستیم،
شهرداری از ما مجوز تجاری می خواهد در مجوزهای ما اعلام گردیده که حداقل بنا برای فعالیت چاپی200متر مربع است و امکان فعالیت و ارائه خدمات در ساختمان ها ی با سند اداری امکان پذیر است.
به هر حال به جای فکر کردن به توسعه و تامین منابع باید هر روز در گیر موانعی باشیم که برایمان ایجاد می کنند.
امید دارم ارگان های مرتبط راه حلی برای جلوگیری از این سنگ اندازی ها اتخاذ کنند چون این مشکل تنها مشکل ما نیست و بسیاری از همکاران ما نیز با این مشکل دست به گریبانند.
منبع خبر: http://gdo.ir/

 • چاپ دیجیتال

  واحد چاپ دیجیتال مجهز به مدرن ترین دستگاههای زیراکس میباشد

 • پذیرش دیجیتال

  واحد پذیرش دیجیتال آماده دریافت سفارش شما می باشد

 • طراحی گرافیک

  انجام کلیه امور مربوط به طراحی گرافیک

 • پذیرش

  پذیرش خدمات شما از ساعت 8:30 تا 21:30

 • CD / DVD

  چاپ و رایت CD / DVD

 • سازه های نمایشگاهی

  چاپ و تولید سازه های نمایشگاهی

 • فضای داخلی

  واحد چاپ indoor (فضای داخلی و پلات)

 • بنر

  واحد چاپ outdoor (بنر و فلکسی)